پرش لینک ها
انواع لایسنس سیسکو

معرفی انواع لایسنس سیسکو

انواع لایسنس سیسکو برای فعال شدن ویژگی‌های مختلف محصولات برند Cisco توسط شرکت افزار پرداز رودین قابل عرضه است. خرید تجهیزات شبکه بدون لایسنس عملا بی‌فایده و بی‌ارزش است. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع لایسنس‌های کمپانی سیسکو آشنا کنیم.

لایسنس سیسکو چیست؟

تجهیزات شبکه و امنیتی که توسط برندهای مختلف عرضه می‌شود برای فعال‌سازی نیاز به گواهی یا لایسنس دارد. برند Cisco نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای محصولات خود از جمله روتر و سوئیچ سیسکو لایسنس‌هایی را در نظر گرفته است. در ابتدا محصولاتی که خریداری شده‌اند به مدت 90 روز از Cisco License یا گواهی برخوردار هستند. پس از اتمام این مدت مشتری ملزم به خرید انواع لایسنس سیسکو براساس نیاز خود خواهد بود.

اگر در طی سال‌های گذشته سوئیچ یا روتر سیسکو را خریداری کرده باشید، بدون شک با نام کلید فعال‌سازی PAK یا Product Activation Keys آشنایی دارید. از این کلید برای فعال کردن سیستم عامل‌ها، نرم افزارها و حتی برخی ویژگی‌های مجهز به سخت افزار شبکه استفاده می‌شد. PAK مختص به یک دستگاه بود و درصورتی که سازمان تمایل به فروش دستگاه داشت، نمی‌توانست این لایسنس را انتقال دهد. برای رفع این مشکل اسمارت لایسنس روانه بازار شد. در این روش تا زمانی که POOL دارای مجوز کافی باشد، کاربر می‌تواند بدون تعامل با سیسکو این گواهی‌ها را بین تجهیزات شبکه به آسانی جابجا کند.

انواع لایسنس سیسکو کدام است؟

Cisco License به مدل‌های لایسنس سوئیچ سیسکو، لایسنس DNA سیسکو، لایسنس امنیت سیسکو، لایسنس SLR سیسکو و لایسنس PLR سیسکو تقسیم بندی می‌شود.

Network Essential License

این گواهی که به عنوان پایه‌ای ترین لایسنس‌های سیسکو شناخته شده، از قابلیت‌های زیر پشتیبانی می‌کند:

  • ویژگی‌های اساسی Cisco Switch
  • قابلیت‌های لایه سه و مسیریابی
  • امکان پشتیبانی از قابلیت‌های Programing

Network Advantage License

لایسنس پیشرفته علاوه‌بر پشتیبانی از لایسنس ضروری شبکه، ویژگی‌های زیر را نیز در برمی‌گیرد:

  • بسته به مدل دستگاه از قابلیت‌های لایه سه و Routing پشتیبانی می‌کند.
  • پشتیبانی از ویژگی Flexible Network Segmentation
  • قابلیت High Availability را بسته به تجهیزات شبکه تامین می‌کند.
  • برای نسخه Cisco IOS XE Fuji 16.9.7 به بعد از امتیاز Patch/SMU Lifecycle Management کاربرد دارد.

لایسنس Cisco DNA

لایسنس Cisco DNA

از دیگر انواع لایسنس سیسکو می‌توان به DNA License اشاره کرد. با استفاده از این گواهی کاربر می‌تواند ویژگی‌های اتوماسیون در بستر شبکه‌های SDN را فعال‌سازی کند. خرید این لایسنس در انواع مدل‌های Advantage، Essential و Premier در شرکت افزار پرداز رودین امکان‌پذیر است.

لایسنس امنیت سیسکو

کمپانی Cisco علاوه بر تجهیزات شبکه در زمینه محصولات امنیتی هم وارد بازار رقابت شده است. تجهیزات امنیتی برند Cisco از جمله Cisco ISE و فایرپاور سیسکو نیاز به گواهی‌های مختلف مانند لایسنس AnyConnect دارد.

SLR Cisco License

در شبکه‌های آفلاین کاربران می‌توانند با کمک لایسنس SLR سیسکو، گواهی‌های موجود در اسمارت اکانت خود را بر روی تجهیزات شبکه اعمال کنند.

PLR Cisco License

برای فضای امنیتی و آفلاین که امکان برقراری ارتباط با سرورهای مدیریت اسمارت لایسنس امکان‌پذیر نیست، می‌توان از لایسنس PLR سیسکو استفاده کرد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
×

سلام دوست عزیز !

×