پرش لینک ها

سن استوریج چیست؟ و چگونه کار می کند؟

سازمان‌ها و ارگان‌های بزرگ برای افزایش بهره‌وری از فضای ذخیره سازی، بالا بردن امنیت، دسترسی به برنامه‌ها و عملکرد بهتر از سن استوریج استفاده می‌کنند. با کمک این استوریج و انواع تجهیزات شبکه و امنیت می‌توان مجموعه‌های ذخیره سازی قبلی را، یکپارچه و تقویت کرد. رودین در ادامه توضیحات بیشتری درخصوص SAN Storage و قابلیت‌های آن شرح خواهد داد.

سن استوریج چیست؟

سن استوریج یا Storage Area Network علاوه‌براینکه شبکه‌ای از ذخیره سازها است، دسترسی سطح بلاک را نیز دارد. این بدان معنی است که سرور قادر بوده بدون هیچ‌گونه واسط و به صورت مستقیم به بلاک‌های هارد دیسک دسترسی داشته باشد. با اینکار سرعت دسترسی نیز بیشتر خواهد شد. یکی از مزایای سن استوریج سطح بلاک قابلیت انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری آن است. SAN Storage ها را می‌توان برای ذخیره سازی فایل، ذخیره سازی پایگاه داده، فضای VMFS و دیگر موارد به کار برد.

SAN-Storage

سن استوریج چگونه کار می کند؟

این دستگاه ترکیبی از اجزای سخت افزار و نرم افزار است که در کنار خود پروتکل‌هایی مانند فیبر نوری را نیز دارد. سن استوریج برای ذخیره سازی نیازمند تجهیزات و شبکه‌های ذخیره سازی خاصی است. همین امر باعث شده است که هزینه این نوع استوریج اندکی گران‌تر باشد. عملکرد SAN به این صورت است که از پروتکل فیبر (FCP) برای سیستم‌های باز استفاده می‌کند. در واقع SAN Storage براساس فناوری کانال فیبر است. زمانی که کانال فیبر توسط اترنت استفاده می‌شود می‌توان سرعت حرکت ترافیک FC در زیر ساخت‌ها را افزایش داد. در شرایطی که سازمان کوچک باشد می‌توان از iscsl به عنوان یک جایگزین ارزان‌تر برای FC بهره برد.

مزایای SAN Storage

  • پشتیبانی گیری
  • پیوستگی کسب و کار
  • قابلیت ایجاد مسیرهای چندگانه داده
  • یکپارچگی سرور و ذخیره ساز
  • کاهش هزینه و بهبود بهره‌وری
  • مدیریت متمرکز
  • ارتقای حفاظت از داده و امنیت

تجهیزات مورد استفاده در SAN Storage

سوییچ

بسته به نیاز سازمان سوئیچ مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه اگر به دنبال فابریک SAN هستید باید از سوئیچ فیبرنوری استفاده کنید. اما زمانی که تمایل دارید سن‌های ارتقاپذیر با هزاران اتصال پورت داشته باشید می‌توانید از سوئیچ‌های اینترکانکت استفاده کرد.

روتر

برای بدست آوردن سطح بالاتر ارتقاپذیری، تشخیص خطاها در شبکه فیبر نوری، به اشتراک‌گذاری دستگاه‌ها و دیگر موارد می‌توان از مسیریاب استفاده کرد.

دستگاه های ذخیره سازی

سن به راحتی قادر است که انواع سیستم‌های چند استوریجی را باهم یکپارچه کند.

سرورها و HBA ها

در سن استوریج می‌توان انواع مختلفی از هاست‌ها را تعبیه کرد. هر کدام از این سرورها بایستی کارت HBA را داشته باشند.

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
×