پرش لینک ها
تنظیمات کانفیگ کردن روتر سیسکو

تنظیمات کانفیگ کردن روتر سیسکو

تنظیمات کانفیگ کردن روتر سیسکو در شرایطی به شکل ابتدایی و آسان زمانی امکان پذیر است که شما با مفاهیم شبکه آشنایی داشته باشید. روترهای سیسکو جزو دستگاه‌های محبوب تجهیزات شبکه شناخته شده‌اند، زیرا قوی هستند و نسبت به دیگر روترها کمتر خراب می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌اندازی و تنظیمات پیکربندی Router Cisco آشنا کنیم.

نکات قبل از کانفیگ کردن روتر

لازم است پیش از پیکربندی کردن روتر، برخی نکات را حتما چک و بررسی کنید. چک کردن اینترنت اولین گام است. چنانچه سرعت اینترنت در حد مطلوب نباشد، بدون شک راه‌اندازی روتر با مشکل روبرو خواهد شد. بر روی روترهای سیسکو مستنداتی درج شده است که برای راهنمایی کاربران به هنگام نصب و راه اندازی می‌باشد.

در صورتی که به هنگام کانفیگ کردن روتر سیسکو به خطایی برخورد کردید حتما از این برچسب‌ها کمک بگیرید. برای نمونه نام کاربری و رمز عبور پیش فرض روتر بر روی این برچسب‌ها درج شده است. مورد بعدی که باید به آن دقت کرد، نصب آنتن روتر (اگر روتر دارای آنتن باشد) است. نسل جدید روترهای سیسکو دارای برنامه‌هایی برای تلفن همراه یا وب هستند. این بدان معناست که دیگر نیازی نیست Router را برای کانفیگ کردن حتما به کامپیوتر متصل کرد.

مراحل کانفیگ کردن روتر سیسکو

کار اصلی مسیریاب‌ها انتقال بسته های اطلاعاتی مابین دو شبکه مختلف است. برای انتقال صحیح و درست به مقصد از IP استفاده می‌کند. تمامی آی پی‌های در جدول روتینگ جمع‌آوری شده است و با کمک آن روتر می‌تواند بهترین مسیر را انتخاب کند. حال برای کانفیگ کردن روترهای سیسکو چند دستور کلیدی و اصلی نیاز است که آن را معرفی می‌کنیم.

دستور ورود به بخش Configure

برای شروع کار بایستی ابتدا به فضای کانفیگ وارد شد. همانگونه که می‌دانید محیط سیسکو گرافیکی نیست و به صورت دستورات باید کار را پیش برد. دستور ورود به فضای پیکربندی به صورت زیر است:

Router>en

Router#configure terminal

Router(config)#

نام گذاری روتر

از دستور Hostname برای نام‌گذاری روترها استفاده می‌شود. نام روتر می‌تواند ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکترهای مختلفی باشد. نام روترهای سیسکو در فرایندهای احراز هویت WAN کاربرد دارد.

Router(config)#hostname Rodinco

Rodinco(config)#

تنظیمات رمز عبور روتر

امنیت Router Cisco به 5 حالت به کاربران ارائه می‌شود. مشتریان می‌توانند بسته به نیاز شبکه و سازمان خود یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که دستورات مربوط به هر کدام از این گزینه‌ها را مشخص کرده‌ایم:

  • Enable Password

در شرایطی که کاربر تمایل دارد به حالت Privilege یا مجوزها وارد شود، از این گزینه استفاده می‌کند. فراموش نکنید که این نوع رمز عبور به صورت واضح قابل مشاهده است.

Router(config)# enable password Rodinco

  • Enable Secret Password

در حالت قبلی رمز عبور قابل مشاهده بود ولی با انتخاب این گزینه دیگر قابل دیدن نیست. هر چند کاربر به حالت Privilege دسترسی دارد.

Router(config)#eneble secret Rodinco

  • Line Console Password

چنانچه کاربر تمایل داشته باشد دسترسی به روتر را از طریق اتصال با کابل کنسول انجام دهد، از این دستور رمز عبور استفاده می‌کند.

Router(config)#line console 0

Router(config-line)#password Rodinco

Router(Config-line)#login

  • Line VTY Password

در شرایطی که بخواهید دسترسی از طریق خطوط VTY  داشته باشید بایستی زمان کانفیگ کردن روتر سیسکو از دستورات زیر کمک بگیرید:

Router(config)#line VTY 0 4

Router(config-line)#password Rodinco

Router(config-line)#exit

  • Auxiliary Password

اگر قصد دسترسی از طریق پورت Aux را دارید بهتر است دستورات زیر را بکار ببرید:

Router(config)#line aux 0

Router(config-line)#password Rodinco

Router(config-line)#login

تنظیم IP پورت ها

برای کانفیگ کردن روتر سیسکو نیاز است که IP پورت‌ها هم مشخص شود. هر کدام از روترها بسته به نوع و مدل آن‌ها دارای یک یا چند پورت شبکه یا اینترفیس است. زمان خرید روتر سیسکو، روترهای دارای هیچ IP مشخصی نیستند و در زمان کانفیگ کردن آن را تعیین می‌کنند.

اگر روتر شما سرعت 100/10 باشد، نام پورت‌ها Fastethernet بوده و در صورتی که سرعت 1000/100/10 باشد به آن Gigabitethernet گفته می‌شود.

Router(config)#interface Fastethernet0/0

Router(config-if)#ip address 192.168.1.1 255.255.255.0

Router(config-if)#no Shut

ذخیره تغییرات تنظیمات

تمامی مراحل بالا تنها در صورتی باقی خواهد ماند که روتر روشن باشد. با خاموش‌شدن مسیریاب تمامی این تنظیمات از بین خواهد رفت. برای ذخیره‌کردن بایستی در حالت Privilege از دستور wr استفاده کنید.

Router#wr

کانفیگ کردن روتر سیسکو به پایان رسید. چنانچه در حین پیکربندی به خطاها و مشکلات خاصی روبرو شدید، حتما با کارشناسان فنی شرکت افزار پرداز رودین در تماس باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
×

سلام دوست عزیز !

×